Aktualności

Wielkopolski System Monitorowania i Prognozowania

 • 23-11-2011
 • Izabela Sroka
 • drukuj
Ilustracja do informacji: Wielkopolski System Monitorowania i Prognozowania
   
 
Wielkopolski system monitorowania i prognozowania
 

 
 
 
 
„Wielkopolski system monitorowania i prognozowania”(WSMiP)w zakresie kształcenia zawodowego to projekt innowacyjny, który podejmuje systemowe rozwiązania organizacyjno-techniczne w zakresie niedopasowania kompetencji zawodowych na rynku pracy. WSMiP to rozwiązanie składające się z trzech podsystemów: monitorowania i prognozowania, informatycznego i zarządzania.
 
 
Aktualne i prognozowane dane
 
Efektem prac WSMiP będzie m.in. podsystem informatyczny, który pozwoli na monitorowanie i prognozowanie zmian zachodzących na rynku pracy. Dzięki funkcjonalności systemu:
 
·         uczniowie szkół zawodowych otrzymają aktualną, krótką i treściwą informację o pożądanych przez pracodawców kompetencjach;
 
·         pracodawcy pozyskają zindywidualizowaną informację o pracownikach z odpowiednimi kompetencjami;
 
·         szkoły, samorządy i instytucje rynku pracy uzyskają dedykowane raporty z kompleksową informacją na temat luk kompetencji na rynku pracy, co przyczyni się do eliminowania nieefektywnych i tworzenia nowych kierunków zawodowych w Wielkopolsce.
 

Dopasowanie kompetencji na rynku pracy
   
Istotnym elementem innowacyjnym jest zapewnienie wartości informacji w systemie badań nie tylko dla instytucji, ale także dla przedsiębiorców i uczniów. Innowacyjne rozwiązania dotyczą również sposobu prezentowania ofert pracy i zejścia do poziomu kompetencji. Takie podejście pozwala na oddzielenie kompetencji od zawodów, traktowanych jako standardowe wiązki kompetencji i w wyniku analiz danych w podsystemie informatycznym, na kształtowanie nowych zawodów na rynku pracy.

FIŃSKIE DOŚWIADCZENIA
 
W projektowanym systemie przewiduje się również uwzględnienie wybranych rozwiązań organizacyjnych w zakresie kształcenia zawodowego funkcjonujących w Finlandii, uchodzących za wzorcowe na świecie.
 
 
BEZPŁATNE ROZWIĄZANIA
 
Dzięki współpracy z Partnerami oraz przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej narzędzie będzie dostępne dla użytkowników bezpłatnie począwszy od marca 2012 roku.
 
 
PARTNERZY
 
Projekt jest realizowany przez Politechnikę Poznańską przy współudziale partnerów krajowych: Województwo Wielkopolskie, Miasto Poznań, oraz partnera ponadnarodowego: Central Ostrobothnia University of Applied Sciences z Kokkola z Finlandii. W projekcie od początku realizacji projektu uczestniczy również instytucja współpracująca: Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu.
  
 
 
BUDŻET I CZAS REALIZACJI
Projekt  realizowany jest przez Politechnikę Poznańską w ramach priorytetu IX: Rozwój kształcenia i kompetencji w regionach, działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Czas realizacji: 1 maja 2010 roku do 30 czerwca 2012 roku. Całkowity koszt realizacji projektu to 1 956 029,38 zł. Instytucją pośredniczącą jest Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu.
 
 
 
 
Więcej informacji o projekcie oraz pełna lista partnerów: zawodowcy.org

Więcej informacji o dotacjach unijnych można uzyskać:

 
 

Partnerzy                                                                                            Instytucja współpracująca

 
 
 
 
ul. Ogrodowa 11, 61-821 Poznań, tel. +48 61 673 1901, tel./faks +48 61 639 3131
e-mail: info~@~zawodowcy~.~org ::
www.zawodowcy.org
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
 
 
 
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Baner: Baner CV
 • Baner: Baner oferta stażu
 • Baner: Centrum Aktywizacji Zawodowej
 • Baner: Obowiązujące stawki i kwoty
 • Baner: Wszystko o zasiłkach
 • Baner: Projekty realizowane
 • Baner: Baner Eures
 • Baner: Zielona Linia
ul. Wojska Polskiego 1
64-500 Szamotuły

Urząd czynny:
pon. - pt. 7:30 - 15:30
pupszamotuly@pupszamotuly.pl tel. +48 61 101 8 100
fax. +48 61 29 228 63
Siedziba PUP Szamotuły